Chcete si sjednat nebankovní půjčku? A věděli jste, že do částky 5 000 Kč se obejdete bez smlouvy o půjčce? Smlouvu opravdu nemusíte uzavírat, vypůjčení peněz je tak mnohem rychlejší než u banky nebo v případě větší finanční částky. I tak ale určitě doporučujeme prověřit si společnost, u které si půjčujete. Napálit se totiž můžete i v případě, že nemáte v ruce smlouvu. Podívejte se do obchodních podmínek a do sazebníku poplatků. Snadno tak zjistíte, co se stane, když půjčku zaplatíte se zpožděním nebo když si budete chtít její splatnost prodloužit.
Kdy se sjednává smlouva o půjčce
Smlouva o půjčce je nutností u půjček na částku vyšší než 5 000 Kč. Jestliže si u nebankovní společnosti chcete půjčovat opakovaně, doporučujeme sepsání takzvané rámcové smlouvy, která se bude vztahovat na půjčky během celého roku. Jednou tedy podepíšete smlouvu a víckrát už nemusíte nic vyřizovat. Půjčky u nebankovních společností se často sjednávají online. Podpis smlouvy probíhá tak, že vám je doručena poštou na vaši korespondenční adresu. Jakmile smlouvu podepíšete, jednu kopii si ponecháte a druhou zašlete zpět.
Když je se smlouvou problém
Smlouvu o půjčce si vždy podrobně přečtěte. Pokud se vám některá ustanovení v ní nelíbí, rozhodně ji nepodepisujte. Tím, že něco ze smlouvy tužkou vyškrtnete, nic nezměníte. Na tyto změny se obvykle nebere zřetel. Jestliže tedy máte se smlouvou nějaký problém, kontaktujte finanční společnost a požadujte změnu smlouvy. Pokud vám neustoupí, zkuste si půjčit jinde. Ve smlouvě by měly být ošetřeny práva a povinnosti obou zúčastněných stran, uvedeny sankce a poplatky, případně zde může být sjednán i nějaký bonus v případě řádného splácení.